środa, 2 lipca 2014

Dlaczego pielgrzymujemy przez Gruzje ?

W tym roku pielgrzymujemy pieszo przez Gruzje.

Celem naszej pielgrzymki jest przed wszystkim modlitwa o pokój na świecie i w tak zapalnym regione jakim jest Zakaukazie.

15 lat temu w 1999 w Tbilisi doszło do spotkania św. Jana Pawła II z patriarchą Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej Eliaszem II.
Owocem tego spotkania była wspólna deklaracja pokoju.

"Pokój jest najwyższym darem, bez którego nie można nadać życiu pełnego sensu, ani dążyć do rozwoju. Ludzkie serce tęskni za tym najcenniejszym dobrem, a ludzie pragną żyć w zgodzie. "

Chcemy przypomnieć to wydarzenie aby uniknąć konfliktów zbrojnych do jakich dochodziło na Zakaukaziu w latach 1991-92 i 2008 w Osetii Południowej ,1992-93 w Abchazji oraz innych konfliktów do których dochodziło w rejonie Zakaukazia.

Dziś w Gruzji zachodzą ważne przemiany społeczne i wydarzenia jakim jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Dlatego chcemy się modlić za Gruzje i przed wszystkim za wszystkich Gruzinów oraz narody zamieszkujące ten kraj.

Podczas pielgrzymki będziemy się modlić nogami i mówić o Cywilizacji Miłości św. Jana Pawła II
Która zawiera się w prymatach Cywilizacji Miłości.
człowiek przed rzeczą
etyka przed techniką
być przed mieć
miłosierdzie przed sprawiedliwością

Wierzymy że Prymaty Cywilizacji Miłości są uniwersalne i niezależne od wyznania i swiatopoglądu.
Przez całą droge będziemy nieść ze sobą Tablice Pokoju na której są wypisane prymaty Cywilizacji Miłości oraz Deklaracja Pokoju z Tbilisi.

Opiekunką naszej pielgrzymki jest św. Nino, do której grobu będziemy pielgrzymować i gdzie chcemy złożyć jedną z tablic. Drugą pragniemy złożyć w darze Eliaszowi II.

Święta Nino jest patronką Gruzji i jest czczona w kościele prawosławnym, katolickiem i ormiańskim. W Kościele prawosławnym święta Nino jest czczona jako „oświecicielka” Gruzji i równa apostołom..
Dzięki niej Gruzja stała się drugim krajem chrześcijańskim na świecie po Armeni.

Na naszą pielgrzymke dostaliśmy dwa listy pielgrzymie. Jeden z archidiecezji krakowskiej podpisany przez kardynała Stanisława Dziwisza.
Drugi list wystosował do nas prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon. Zapewnił nas w nim o swoim oddaniu dla idei pielgrzymki przez Gruzje.
Wystosował też oficjalne pismo do patriarchy Eliasza II z prośbą o list pielgrzymi dla nas i udzielenie nam audiencji.

Pozatym podczas pielgrzymowania będziemy  szli z własnymi intencjami oraz tymi które przyszły na naszą skrzynke intencji.
Zachęcamy do przesyłania swoich intencji na naszadroga2011@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz