poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Na pielgrzymich szlakach

W sobotę byliśmy na oficjalnym otwarciu śląskiego odcinka szlaku św. Jakuba w Piekarach Śląskich , połączonym z festiwalem pielgrzymkowym "Na pielgrzymich szlakach "


Z domu wyruszyliśmy w  piątek busem do Katowic, gdzie gościnnie przyjął nas Piotrek, który jest odpowiedzialny za działania Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba na Śląsku.
Następnego dnia rano trzeba było wcześnie wstać aby dojechać do Piekar Śląskich i stamtąd do Sączowa, gdzie w parafi pod wezwaniem św. Jakuba , miało rozpocząć się przejście piesze do Piekar.Wcześnie rano przyjechała jeszcze Marta z Warszawy. Po drodze w autobusie dołączyła do nas Basia, która w zeszłym roku odbyła z Polski do Santiago de Compostela pielgrzymke dla Cywilizacji MIłości. W końcu mieliśmy okazje poznać tą bardzo sympatyczną dziewczyne.
W Sączowie powitał nas główny organizator Michał Piec odpowiedzialny za organizacje Na pielgrzymich szlakach, następnie odbyło sie nabożeństwo do św. Jakuba i czas było ruszyć w drogę. Parafia w Sączowie została erygowana w 1224, w samym kosciele znajduje się zachowany późnorenesansowy ołtarz i co najważniejsze relikiwe pierwszego stopnia św. Jakuba.
Na jakubowy szlak wyruszyło około kilkudziesięciu osób, okazało się że  idzie z nami Mirek , który który odbył już pielgrzymke dla Cywilizacji Miłości.
Droga z Sączowa do Piekar Śląskich leży na szlaku Via Regia , który biegnie z Korczowej z granicy polsko ukraińskiej aż do Zgorzelca. Po drodze mieliśmy okazje zobaczyć zabytkowy bunkier, fortyfikacje z okresu międzywojennego.
W Piekarach mieliśmy Msze św. w kaplicy św. Rafała opiekuna pielgrzymów , następnie odbyło się uroczyste poświęcenie figurki św. Jakuba oraz odsłonięcie tablicy  informacyjnej o przebiegu szlaku.
Organizatorzy zadbali o posiłek, po części oficjalnej udaliśmy się na pyszny piekarski żurek. Przy stoliku siedzieliśmy z Basia , Przemkiem i Agnieszką , którą jak sie okazało znaliśmy już wcześniej z przekornej pielgrzymki, żurek smakował więc nie obyło się bez dokładki.  W otwarciu szlaku oraz  festiwalu wzieli udział przedstawiciele lokalnych samorządów, prezydent Piekar Śląskich oraz starosta powiatu będzińskiego.

O 15 nastąpiła część festiwalowa na początku wystąpił Andrzej Kofulk oraz Darek Jurek autor przewodnika po tej części szlaku,   szlaku Via Regia w Polsce i na Śląsku, potem Andrzej opowiadał o swojej pielgrzymce z Polski do Santiago de Compostela , następnie my mówiliśmy o pielgrzymce do Rzymu i o Cywilizacji Miłości , spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem publiczności piekarskiej, której bardzo dziękujemy za liczne przybycie. Zaprezentowaliśmy też Ikone oraz Krzyżyki Pielgrzymkowe.
Znalazły się pierwsze osoby które za ofiare nabyły Krzyżyki i zostały w ten sposób włączone do naszej pielgrzymki w Brazylii. Szczególnie dziękujemy Krzyśkowi oraz Marcie.
Niewątpliwie gwiazdą wieczoru był ojciec Tomasz Maniura, oblat który fascynująco opowiadał o wyprawach, pielgrzymkach rowerowych dużej grupy młodych ludzi często niewierzących.
Wieczorem udaliśmy się na nocleg do Michała, tutaj należą się podziękowanie dla rodziców którzy bardzo gościnnie nas przyjęli , był z nami Andrzej Kofulk oraz poznana podczas festiwalu i bardzo sympatyczna para.
Wszystko co dobre szybko się kończy i znowu rano skoro świt wstaliśmy by ruszyć dalej. Mamy nadzieje spotkać się na kolejnej edycji festiwalu Na Pielgrzymich szlakach.


                        na przystanku w Katowicach Darwina, Marta i Piotrek

                                         kościół św. Jakuba w Sączowie

                                                             w drodze

                                                         Darwina i Mirek

      wieże Bazyliki w Piekarach Śląskich


                                                    figurka św. Jakuba

                                   słynny piekarski żurek, Basia i Darwina

podczas prelekcji

                                                              nowi przyjaciele
.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz