środa, 17 kwietnia 2013

Piekarski Festiwal "Na pielgrzymich szlakach"

Miło nam poinformować że zostaliśmy zaproszeni na I Piekarski Festiwal "Na pielgrzymich szlakach".
Festiwal odbędzie się 20 kwietnia w Piekarach Śląskich , a poprzedzi go wspólne przejście drogą Św. Jakuba z Sączowa do Piekar Śląskich.
Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu   https://www.facebook.com/napielgrzymichszlakach

W Piekarach Śląskich opowiemy o pieszej pielgrzymce do Rzymu, którą odbyliśmy z Chrzanowa od progu naszego mieszkania w 2010 roku.
Podczas spotkania zaprezentujemy   jedną z Ikon, Matki Bożej Pneumatofory.  Grupa absolwentów kursu pisania ikon I stopnia (z parafii św. Łukasza na warszawskim Bemowie) podjęła wyjątkową pielgrzymkę. Każdy z nich modląc się za naszą  pielgrzymkę do Ameryki Południowej pisze dla nas ikonę Matki Bożej Niosącej Ducha Świętego (Pneumatofory) żeby w ten sposób uzyskać środki na przelot pielgrzymów do Ameryki Południowej.
Będzie można też za dobrowolną ofiarą otrzymać krzyżyk pielgrzymkowy , włączając się w ten sposób w nasze pielgrzymowanie. Za  ofiarodawców będziemy się szczególnie modlić w czasie drogi.
Wszystkich zaś prosimy o składanie intencji i próśb, które będą omadlane podczas pielgrzymki , można to zrobić osobiście po prelekcji lub przesłać na emaila pielgrzymkowego podanego w skrzynce intencji.

I Piekarski Festiwal „Na pielgrzymich szlakach”, który połączony jest z otwarciem szlaku Św, Jakuba w Piekarach Śląskich, będzie okazją do wysłuchania opowieści doświadczonych pielgrzymów, którzy pieszo bądź rowerem dotarli do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i nie tylko. Teraz chcą się podzielić z innymi wartościami, jakie niesie ze sobą pielgrzymowanie i tym samym zachęcić do takiej formy pobożności.

Festiwal odbywający się przy Piekarskiej Bazylice rozpocznie prezentacja Dariusza Jurka, który opowie o historii i przebiegu szlaku Via Regia. Następnie swoją pieszą pielgrzymkę
z Polski do Santiago de Compostela przedstawi Andrzej Kofluk. Kolejny punkt programu to prezentacja Darwiny i Jacja Matuszczaków o wędrówce z krzyżem od progu własnego domu do grobu Jana Pawła II. Wreszcie goście będą mogli wysłuchać opowieści o. Tomasza Maniury OMI, który zrelacjonuje rowerową pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Na koniec festiwalu Michał Starzyk podsumuje historię inicjatywy „Na przekór”, czyli nocnych pielgrzymek z Piekar Śląskich do Częstochowy.
2 komentarze:

 1. Bardzo lubię czytać wasz blog i to zarówno od strony aspektu religijnego jaki i turystycznego. Z chęcią bym poszła na wasz wykład i was poznała. Niestety mieszkamy po przeciwnych stronach Polski i na południe jest mi bardzo daleko. Działajcie dalej i być może do zobaczenia na jednym ze szlaków.

  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. witaj Aniu , bardzo dziękujemy za miłe słowo.
   Zawsze można napisać na nasz email a nuż będziesz gdzieś kiedyś na południu polski zapraszamy:-)

   A co do pokazu to wystarczy trochę chęci i można zorganizować pokaz u siebie i nas zaprosić chętnie przyjedziemy

   pozdrawiam jacek

   Usuń