sobota, 29 czerwca 2013

Matka Boska Miłosierna z El Cobre

Celem naszej pieszej pielgrzymki z Havany do El Cobre  jest Matka Boska Miłosierna z El Cobre , patronka Kuby i Kubańczyków.
W drodze do Matki Miłosierdzia będziemy pielgrzymować śladami bł. Jana Pawła II.
Odwiedzimy miejsca w których przebywał 15 lat temu: Havana, Santa Clara, Camagüey, Santiago de Cuba.
Nasza pielgrzymka jest pielgrzymką Bożego Miłosierdzia, zaczęliśmy ją symbolicznie modlitwą na podwórku gdzie urodziła się św. Faustyna Kowalska orędowniczka Bożego Miłosierdzia.Kuba, gdzie mieszają się religie chrześcijańskie z wierzeniami afrykańskimi przywiezionymi wraz z niewolnikami, umieszcza Matkę Boską z El Cobre ponad różnicami rytualnymi i demokratycznie traktuje jako patronkę wszystkich mieszkańców wyspy, bez względu na wyznanie.Nawet niewierzący Kubańczycy uznają i wierzą w Matke Boską z El Cobre , marzeniem każdego Kubańczyka jest nawiedzenie Matki Bożej z El Cobre.
Bazylika w El Cobre stanowi cel licznych pielgrzymek z całej Kuby; ludzie proszą głównie o zdrowie dla najbliższych, a potem przychodzą podziękować. Często w podzięce zostawiają jako dar wotywny malutki kawałek złota wyrzeźbiony w kształcie wyleczonej części ciała. Jednym z ciekawszych pamiątek, jest złota figurka rewolucjonisty z gór Sierra Maestre, złożona w ofierze przez Linę Ruz, matkę Fidela Castro w podzięce za uratowanie jej syna.

Znajduje się tam również Nagroda Nobla, którą otrzymał Ernest Hemingway wielki miłośnik Kuby za opowiadanie Stary człowiek i morze, zainspirowane jego długim, kilkuletni pobytem na Kubie. Hemingway złożył ją Matce z El Cobre w 1950 roku.

Matki, żony i krewni więźniów politycznych proszą w El Cobre o uwolnienie swych najbliższych. Ciekawe, że przybywają tu również przedstawiciele władz, choć tylko prywatnie, zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach, gdy Fidel Castro zezwolił na publiczne wyznawanie jakiejś religii; do lat 90.tych religia była surowo zakazana.
La Virgen de la Caridad del Cobre czyli Dziewica Miłosierdzia z El Cobre jest Patronką Kuby od 1916 r., ogłoszoną na prośbę Kubańczyków przez papieża Benedykta XV. Podczas wizyty na wyspie w 1998 r. Jan Paweł II ukoronował figurkę Maryi koronami papieskimi, ogłaszając Ją jednocześnie Matką Pojednania Kuby.

Jednak historia tego miejsca zaczęła się dużo wcześniej bo już w XVI wieku.
W roku 1606  20 km na północny wschód od miasta Santiago de Cuba- wschodniej stolicy Kuby w rejonie górniczym, gdzie od wieków wydobywa się miedź, jak głoszą legendy została znaleziona figurka  Matki Boskiej,  figurka była podpisana: Jestem Dziewicą Miłosierdzia (hiszp. Yo soy la Virgen de la Caridad). Znalazcy, kimkolwiek byli, przynieśli ją od razu do kopalni miedzi w El Cobre, a już w 1608 roku powstała tam pierwsza pustelnia.
W sto lat później zbudowano tam sanktuarium, gdyż rozwijał się kult Matki Boskiej z El Cobre, aż w 1927 roku wzniesiono dzisiejszą bazylikę, jedyną na wyspie. Warto pamiętać, że „cobre” to po hiszpańsku znaczy miedź i często zamiast wizerunku Matki Boskiej, religijni Kubańczycy noszą ze sobą grudkę miedzi z rejonu El Cobre na szczęście, jako rzecz świętą, zamiast łańcuszka z Matką Boską.

Ważdym wydarzeniem była w 2011 roku peregrynacja figurki Matki Bożęj , która przemierzyła przez całą Kube droge liczącą łącznie 28 tyś km.
Figura była adorowana publicznie w 300 miejscach, m.in. na słynnym hawańskim placu Rewolucji, przez pięć milionów kubańskich katolików spośród 11,2 mln ludności wyspy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz